Overskrift konkurrence


Standard facebook Følg os på instagram

Seneste artikler
5 Film Til April
Oscar 2025
5 Film Til Marts
Berlinalen 2025:...
Berlinalen 2025:...

Se alle artikler
Overskrift konkurrence

Hele Vejen
Hele Vejen billede



Vi anbefaler
Boligbasen.dk
Ligo.dk - en ven af huset

Biograf anmeldelse

Lemming

13. april 2007 af Ellen Norvang

3 stjerner Skriv en kommentar

Lemming billede

Den lille gnaver, lemmingen, har symbolsk værdi i den franske thriller med Charlotte Gainsbourg i den kvindelige hovedrolle.

Alain Getty (Laurent Lucas) har succes på sit arbejde og er lykkelig gift med sin smukke kone, Benedicte (Charlotte Gainsbourg). En aften er Alains chef og medfølgende kone inviteret på middag. Aftenen forløber ikke som forventet og efter fundet af en gnaver i afløbet begynder der at ske ting der vender op og ned på Alains tilværelse.

Lemming er et drama og en thriller der gerne vil være uhyggelig på den underspillede måde. Men den er ikke særlig uhyggelig. Den er derimod for lang og trættende hen mod slutningen. Skuespillet er ganske udmærket, men kræver noget af sit publikum. Man kan let miste interessen og er man ude efter underholdning vil Lemming være en stor mundfuld at sluge.
Er du derimod til fransk filmkunst er Lemming ”typisk fransk” og vil muligvis kravle sig under det yderste lag af huden. For filmen kan godt give myrekryb, men slet ikke nok til at holde sig interessant.

Titel: Lemming
Original Titel: Lemming
Premieredato: 13. april 2007
Instruktør: Dominik Moll
Skuespillere: Charlotte Gainsbourg, Laurent Lucas, Charlotte Rampling
Spilletid: 129 min.
Selskab: Diaphana Films, France 3 Cinema, 2005
Genre: Thriller


banner
Overskrift Højre Block
Cirkeline & den ...
Under Stjernerne...
Novocaine
Snehvide
HVIS JEG DØR I D...
THE OUTRUN
SOLITUDE
Mulm (Blockbuster)
September 5
Fremmed - Det fø...



KLOVN FOREVER tr...
Blade Runner 2: ...
"Fantastic Beast...
Avengers: Infini...
Rumkapslen fra "...
Suicide Squad ti...
Superfast: Nyt k...
Trailer: Mission...
Gina Rodriguez m...
Frozen 2 officie...