





Der er en dokumentarfilm om unge i 9. klasse på en skoleudflugt til Center Pompidou i Paris – hvor mange besøger museet for første gang – og hvad betyder et strakt maleri af Mark Rothko set gennem en nyankommen og ukendt maleribetragter? I filmen Museum af bl.a. Oliver– og Hervé Beinaime følger vi med enkle midler de unges vej i den kunstneriske verden – og hvad foregår der på dét billede? Og er kunsten her med til at forarge eller stille de nødvendige spørgsmål om vores liv?
Vi får også Alice Winocours opfølgning til Gensyn med Paris, hvor Maxine (Angelina Jolie) synes at mode er ubrugelig og unødvendig – men opgaven er velbetalt, da hun er igennem en skilsmisse og med en teenagedatter, som forbereder sig på en rolle i næste spillefilm – men Maxine får en medicinsk diagnose – det er de dramaer franske film kan sætte os ind i. Hun har kaldt filmen Coutures - hvor kvinder i forskellige aldre forsøger at tage kontrol over deres skæbne.
Der kommer også en film med et dansk islæt – da Lucile Hadzihalilovic har lavet en slags FANTACY film om H. C. Andersens vidunderlige fortælling om Snedronningen - i filmen The Ice Tower, da en 15-årig ung pige stikker af fra et børnehjem og bliver hyret til eventyret – da hun som barn har været besat af det eventyr – og filminstruktøren forsøger igen at udforske det mystiske og forræderiske grænseland – og en vis inspiration fra bl.a. Georges Méliès og David Lynch.
Vi skal også i et stort drama Maurice Ravels musikalske mesterværk Bolero - som drilsk er blevet kaldt ”et orkesterværk uden musik” – en ren rytme, som i 1928 blev bestilt af en russisk balletdanser Ida Rubinstein, som ønskede en fandango at danse til. Den franske filminstruktør Anne Fontaine har lavet et elegant portræt af Ravel, der sammenvæver hans arbejdsproces og liv via hans møde med tre forskellige kvinder. Fortiden væves ind i filmen i nutiden og gennem beherskede flashbacks. Filmen skulle have været vist sidste år – men var ikke blevet færdig.
Så der er rig mulighed for at se film, der kun bliver vist dén enegang – da film som: The girl in the show, Bercers, Museum og Two Pianos kun er med engelske undertekster.

