




Skriv en kommentar
Kortvarig biografpremiere i udvalgte danske biografer. Kortvarig har givetvis været længe nok. Jeg er i hvert fald ikke imponeret. Håbet om at se noget uhyggeligt på sådan en Halloween-dag som i dag, ja, det svandt hurtigt. “Leviticus” er nemlig hverken uhyggelig, spændende eller vedkommende. Fra tid til anden kommer der ellers perler fra kontinentet down under, men tilsyneladende kommer der så også fra tid til anden noget værre bræk.
Præmissen er enkel og tager ikke længere tid at forklare, end jeg gætter på, at det har taget at forfatter manuskriptet. To unge drenge tiltrækkes af hinanden og indleder et homoerotisk forhold. En ukendt tilstedeværelse af en ånd af en slags manifesterer sig, og udgiver sig frem over som den person, som den anden længes efter. I begges tilfælde hinanden. Altså, come on! Der er ikke så meget at sige til, at vi ikke kan snige os op på mere end 1 time og 24 minutter, førend vi øjner redningskransen… Rulleteksterne!
End ikke rammen er troværdig, og værst af alt er nok skuespillet fra hovedaktørerne Joe Bird og Stacy Clausen. Jeg køber ikke ind på hverken deres karakterer, deres handlinger eller deres interaktion. Det er dybt bekymrende, at instruktør Adrian Chiarella ikke har råbt “cut” omgående og skrinlagt dette substansløse værk. Filmen evner ikke rigtig at trække i nogen form for fremdrift, og det “skræmmende” er ikke meget mere end et pust i sivene. Sidehandlinger og tilkoblede scener er uvedkommende og rent fyld. Eksempelvis da præstens søn også ender på kysseholdet, må der tilkaldes en alternativ behandler, der rabler nogle sætninger af komplet vås, og straks vrider de stakkels ofre sig på gulvet på dilettantisk vis.
En decideret handling er ikke-eksisterende og ret hurtigt farer folk lidt rundt på må og få. Nogle mest for at fylde i billedet, mens andre foregiver at være bange for denne her “presence”. Det er faktisk på et eller andet plan imponerende, at så mange ujævnheder er klippet sammen. For min smag er vi helt nede og skrabe bunden over film fra 2026, og af dem er jeg i skrivende stund nået op på 146 af. “Leviticus” leverer mindre underholdning end “Klassefesten 4” og dette års “Scary Movie” og det er sgu en præstation i sig selv!

