Overskrift konkurrence


Standard facebook Følg os på instagram

Seneste artikler
Djursland Gik I ...
Tusind Sole
5 Film Til August
5 Film Til Juli
5 Film Til Juni

Se alle artikler
Overskrift konkurrence

Den Sidste Viking
Den Sidste Viking billede

Eddington


Vi anbefaler
Boligbasen.dk
Ligo.dk - en ven af huset

Biograf anmeldelse

Frankenstein

23. oktober 2025 af Maria Bjerregaard

4 stjerner Skriv en kommentar

Frankenstein  billede

Guillermo del Toro har skabt en smuk nyfortolkning af den klassiske Frankenstein-fortælling – med en fremragende
Jacob Elordi som det misforståede monster.

Det er vildt at tænke på, at Mary Shelley skrev sin roman for over to århundreder siden, og at den stadig står som en tidløs klassiker. Hun ramte allerede som 18-årig præcist ind i temaer om menneskets grådighed, magt og frygt for det ukendte. Nu har Del Toro sat sit eget præg på historien – hvilket ikke er overraskende, for ingen elsker monstre som ham.

Et dansk skib gør sig et uventet fund: den forfrosne og sårede Victor Frankenstein (Oscar Isaac), jagtet af et væsen, der nægter at dø. Herfra foldes fortællingen ud om, hvordan Victor forsøgte at lege Gud og skabe liv af døde kroppe – og hvordan hans skabning blot ønskede at leve, trods sin skabers egoistiske handlinger.

Jacob Elordi er allerede en veletableret skuespiller trods sin unge alder, og her leverer han sin hidtil bedste præstation. Han fanger monsterets dobbelte natur – den barnlige nysgerrighed og den dybe længsel efter at blive forstået – på fornem vis. Oscar Isaac gør det også solidt som den egocentriske og sindsforvirrede Victor, men det er Christoph Waltz’ gakkede, men humoristiske rigmand, der stjæler mange scener.

Filmen åbner med en overraskelse: de første replikker er på dansk, uden undertekster. Her får Lars Mikkelsen og Nikolaj Lie Kaas fornøjelsen af at være en del af Del Toros gotiske univers. Visuelt er filmen en fryd – åbningssekvensen ligner nærmest et glasmosaik-album, hvor hver indstilling er et lille kunstværk.

Selvom enkelte elementer i historien kan virke firkantede eller overdramatiske – og selvom nogle af CGI-effekterne (herunder et par brutale ulve) trækker fokus – formår Del Toro stadig at fortælle en solid og gribende historie med Mary Shelleys universelle budskab: at mennesket ofte er det største monster.

”Frankenstein” er et visuelt vidunder med en fremragende Jacob Elordi som skabningen. Del Toro forener monstre og menneskelighed i en fortælling om tab, skyld og længsel efter accept. Filmen er smuk og medrivende, men også en smule forudsigelig og dramatisk i sin udførelse. Selvom Del Toro ikke genopfinder historien, leverer han stadig en solid og stemningsfuld fortolkning, der beviser, at selv gamle monstre kan vækkes til live på ny.

Titel: Frankenstein
Original Titel: Frankenstein
Premieredato: 23. oktober 2025
Instruktør: Guillermo del Toro
Skuespillere: Oscar Isaac, Jacob Elordi, Mia Goth, Christoph Waltz, Charles Dance, Lars Mikkelsen
Spilletid: 150 min.
Selskab: Double Dare You, Netflix, 2025
Genre: Drama , Sci-Fi





banner
Overskrift Højre Block
Frankenstein
Efterår i Bourgogne
Madklubben - Hje...
Chainsaw Man – T...
Roofman
Black Phone 2
Bring Her Back (...
Karate Kid: Legends
Den Sidste Viking
Børnene fra Sølv...



KLOVN FOREVER tr...
Blade Runner 2: ...
"Fantastic Beast...
Avengers: Infini...
Rumkapslen fra "...
Suicide Squad ti...
Superfast: Nyt k...
Trailer: Mission...
Gina Rodriguez m...
Frozen 2 officie...