Overskrift konkurrence


Standard facebook

Seneste artikler
Franske Filmmandage
Fejø Film Festival
Svend22
Cinema Made In I...
Tyske Filmdage 2022

Se alle artikler
Overskrift konkurrence

Hvidstengruppen ...
Hvidstengruppen Ii - De Efterladte billede

Året Jeg Begyndt...
Alle For Fire
Black Panther: W...


Vi anbefaler
Boligbasen.dk
Ligo.dk - en ven af huset

Artikel

Årets Robert-nomineringer

4. januar 2022 af Jesper Rosenberg Antonsen Skriv en kommentar

Årets Robert-nomineringer billede

FilmAkademiet offentliggør Robert-nomineringerne før årets store prisuddeling lørdag den 5. februar 2022

Dansk film i 2021 er absolut værd at fejre. På trods af coronaens lange skygge, slog danske film den ene publikumsrekord efter den anden i 2021 – og kvaliteten, diversiteten og filmglæden kunne ikke slås ned. Når FilmAkademiet for 38. gang uddeler årets Robert-priser, er det et dansk filmår med et væld af debutanter og etablerede kunstnere, der skal fejres og hyldes.

Den grafisk markante Robert-statuette er nok lille af format, men den vejer tungt i form og betydning for alle film- og tv-professionelle herhjemme. Det er nemlig deres over 2100 kollegaer i FilmAkademiet, der nominerer og vælger modtagerne af den prestigefulde pris.

Årets danske spillefilm skal i år findes mellem ’Hvor kragerne vender’, ‘Margrete den første’, ‘Pagten’, ‘Skyggen i mit øje’ og ‘Venuseffekten’. Stærke kvinder, historiske dramaer, opgør med fortiden, familien og sig selv, er nogle af de temaer som årets produktioner byder på.

Årets lange dokumentarfilm bliver én af så forskellige titler som ‘Flugt’, ‘Kandis for livet’, ‘Kim Kanonarm og rejsen mod verdensrekorden’, ‘Klub kranium’ og ‘Præsident’. Film, som repræsenterer mennesker med svære historier, hemmeligheder, drømme og ønsker om et helt andet liv. Også i denne kategori er der mange nye navne på spil, således er her kun én instruktør ud af fem, Camilla Nielsson, tidligere nomineret for Årets lange dokumentarfilm.

Årets lange tv-serier viser en lignende spredning, ikke mindst genremæssigt, når serierne ‘Den som dræber’, ‘Efterskolen’, ‘Equinox’, ‘Kastanjemanden’ og ‘Sneengle’ byder på drama, krimi, dokumentar og fantasy.
Årets børne- & ungdomsfilm skal findes blandt ‘Buster’, ‘Forsvundet til Halloween’ og ‘Ternet Ninja 2’.

Kategorierne for Årets lange film og tv-serier står dog langt fra alene i Robert-sammenhæng, for FilmAkademiet sætter netop spot på hele branchens ypperligste faglige præstationer i 2022 indenfor hele 29 kategorier (se fuld liste nedenfor).

I kategorien Årets kvindelige hovedrolle i film kan Johanne Milland Pedersen (‘Venuseffekten’) bryste sig af sin første nominering, mens både Birthe Neumann (‘Pagten’), Rosalinde Mynster (‘Hvor kragerne vender’), Trine Dyrholm (‘Margrete den første’) og Victoria Carmen Sonne (‘Miss Osaka’) har været nomineret i denne kategori før.

Også i kategorien Årets mandlige hovedrolle i film finder vi 3 debutanter, idet Anders Matthesen (‘Ternet Ninja 2’), Joachim Fjeldstrup (‘Den blå orkidé’) og Simon Bennebjerg (‘Pagten’) ikke tidligere har været nomineret i denne kategori. De skal kæmpe om Robert-statuetten med Nikolaj Coster-Waldau (‘Smagen af sult’) og Søren Malling (‘Margrete den første’).

Maria Cordsen (‘Fredløs’) og Marie Reuther (‘Kamikaze’) modtager begge deres første Robert-nominering i kategorien Årets kvindelige hovedrolle i en tv-serie og er oppe imod tre rutinerede skuespillere Danica Curcic (‘Kastanjemanden’), Emma Sehested Høeg (‘Skyld II’) og Trine Dyrholm (‘Forhøret sæson 2’), der alle tidligere har været nomineret i denne kategori.

I kategorien Årets mandlige hovedrolle i en tv-serie ender årets Robert hos enten en førstegangsnomineret, som Besir Zeciri (‘Fredløs’), Simon Bennebjerg (‘Lover’) og Simon Kvamm (‘Guru’) eller hos én af de tidligere vindere Carsten Bjørnlund (‘Hvide Sande’) eller Mikkel Boe Følsgaard (‘Kastanjemanden’).

Årets instruktør viser ligeledes spændvidden i dansk film. Spillefilmsdebutanterne Anna Emma Haudal (‘Venuseffekten’) og Lisa Jespersen (‘Hvor kragerne vender’) er sammen med Charlotte Sieling (‘Margrete den første’), Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen (‘Ternet Ninja 2’) nomineret for første gang i denne kategori, hvor kun Bille August (‘Pagten’) har været nomineret før.

Samtlige nominerede kan ses på den fulde liste nedenfor. Listen inkluderer også korte formater og udenlandske film.

Ligesom det har været FilmAkademiets over 2100 medlemmer, der har stået for udvælgelsen af de nominerede, baseret på deres faglige tilknytning til branchen, er det nu også dem, der skal stemme om de endelige prismodtagere i samtlige kategorier.

Robert Prisen 2022 kommer ikke til at være som den plejer, men vi holder fast i datoen, lørdag d. 5. februar, for vi har et helt særligt filmår, vi skal fejre. Der arbejdes på højtryk på at skabe en prisuddeling, der er inkluderende med afstand, seriøs med lune men først og fremmest sikker og tryg for hele vores branche. Vi glæder os til at fejre film- og tv-året 2021 med jer.

ROBERT PRISEN 2022 afholdes lørdag d. 5. februar.

ROBERT NOMINERINGER 2022

Årets danske spillefilm
● Hvor kragerne vender / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Lisa Jespersen, Manuskript: Lisa Jespersen & Sara Isabella Jønsson
● Margrete den første / SF Studios, Producere: Birgitte Skov & Lars Bredo Rahbek, Instr.: Charlotte Sieling, Manuskript: Jesper Fink, Maya Ilsøe & Charlotte Sieling
● Pagten / SF Studios & MOTOR, Producere: Jesper Morthorst & Karin Trolle, Instr.: Bille August, Manuskript: Christian Torpe
● Skyggen i mit øje / Miso Film, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Instr.: Ole Bornedal, Manuskript: Ole Bornedal
● Venuseffekten / MOTOR, Producere: Rikke Sasja Lassen & Lise Orheim Stender, Instr.: Anna Emma Haudal, Manuskript: Anna Emma Haudal

Årets dokumentarfilm
● Flugt / Final Cut for Real, Producere: Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen, Charlotte de La Gournerie, Instr.: Jonas Poher Rasmussen
● Kandis for livet / Frau film, Producer: Maria Møller Christoffersen, Instr.: Jesper Dalgaard
● Kim Kanonarm og rejsen mod verdensrekorden / Good Company Pictures, Producer: Katrine A. Sahlstrøm, Instr.: Mads Hedegaard
● Klub kranium / made in copenhagen ApS, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Frigge Fri
● Præsident / Final Cut for Real, Producere: Signe Byrge Sørensen & Joselyn Barnes, Instr.: Camilla Nielsson

Årets tv-serie
● Den som dræber – Fanget af mørket sæson 2 / Miso Film, Hovedforfatter: Ina Bruhn, Producere: Jonas Allen, Peter Bose & Caroline Schlüter, Konceptuerende instr.: Jonas Alexander Arnby
● Efterskolen / Bullitt Film og Tambo Film, Hovedforfatter: Thora Lorentzen, Producer: Rikke Tambo, Konceptuerende instr.: Thora Lorentzen
● Equinox / Apple Tree Productions, Hovedforfatter: Tea Lindeburg, Producer: Dorthe Riis Lauridsen, Konceptuerende instr.: Søren Balle
● Kastanjemanden / SAM Productions, Hovedforfatter: Dorte W. Høgh, Søren Sveistrup & David Sandreuter, Producere: Morten Kjems Hytten Juhl & Stine Meldgaard Madsen, Konceptuerende instr.: Mikkel Serup
● Sneengle / Happy Ending Film & Yellow Bird, Hovedforfatter: Mette Heeno, Producere: Georgie Mathew, Konceptuerende instr.: Anna Zackrisson

Årets børne- og ungdomsfilm
● Buster / Crone Ungfelt Film, Producere: Barbara Crone & Hans Bülow Ungfelt, Instr.: Martin Miehe-Renard, Manuskript: Jesper Nikolaj Christiansen
● Forsvundet til Halloween / Copenhagen Bombay, Producere: Sarita Christensen & Mette Valbjørn Skøtt, Instr.: Philip Th. Pedersen, Manuskript: Pelle Møller
● Ternet Ninja 2 / A. Film Production, Pop Up Production & Sudoku, Producere: Trine Heidegaard & Anders Mastrup, Instr.: Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen, Manuskript: Anders Matthesen

Årets instruktør
● Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen - Ternet Ninja 2
● Anna Emma Haudal - Venuseffekten
● Bille August - Pagten
● Charlotte Sieling - Margrete den første
● Lisa Jespersen - Hvor kragerne vender

Årets originale manuskript
● Anna Emma Haudal - Venuseffekten
● Christoffer Boe & Tobias Lindholm - Smagen af sult
● Jesper Fink, Maya Ilsøe & Charlotte Sieling - Margrete den første
● Lisa Jespersen & Sara Isabella Jønsson - Hvor kragerne vender
● Ole Bornedal - Skyggen i mit øje

Årets adapterede manuskript
● Anders F. August, Thomas Porsager & Martin Zandvliet - Marco effekten
● Anders Matthesen - Ternet Ninja 2
● Christian Torpe - Pagten

Årets fotograf
● Jacob Sofussen - Den næstsidste
● Lasse Frank - Skyggen i mit øje
● Manuel Alberto Claro - Hvor kragerne vender
● Rasmus Videbæk - Margrete den første
● Stroud Rohde Pearce - Kandis for livet

Årets klipper
● Anders Villadsen - Skyggen i mit øje
● Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen - Pagten
● Denniz Göl Bertelsen - Kandis for livet
● Janus Billeskov Jansen - Flugt
● Sofie Marie Kristensen - Venuseffekten

Årets mandlige hovedrolle
● Anders Matthesen - Ternet Ninja 2
● Joachim Fjeldstrup - Den blå orkidé
● Nikolaj Coster-Waldau - Smagen af sult
● Simon Bennebjerg - Pagten
● Søren Malling - Margrete den første

Årets kvindelige hovedrolle
● Birthe Neumann - Pagten
● Johanne Milland Pedersen - Venuseffekten
● Rosalinde Mynster - Hvor kragerne vender
● Trine Dyrholm - Margrete den første
● Victoria Carmen Sonne - Miss Osaka

Årets mandlige birolle
● Adam Ild Rohweder - Hvor kragerne vender
● Alex Høgh Andersen - Skyggen i mit øje
● Jakob Oftebro - Margrete den første
● Jesper Groth - Hvor kragerne vender
● Lars Mikkelsen - Venuseffekten

Årets kvindelige birolle
● Anne Sofie Wanstrup - Hvor kragerne vender
● Asta Kamma August - Pagten
● Bodil Jørgensen - Hvor kragerne vender
● Fanny Leander Bornedal - Skyggen i mit øje
● Josephine Park - Venuseffekten

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie
● Besir Zeciri - FREDLØS
● Carsten Bjørnlund - Hvide sande
● Mikkel Boe Følsgaard - Kastanjemanden
● Simon Bennebjerg - Lover
● Simon Kvamm - GURU

Årets kvindelig hovedrolle - tv-serie
● Danica Curcic - Kastanjemanden
● Emma Sehested Høeg - Skyld II
● Maria Cordsen - FREDLØS
● Marie Reuther - Kamikaze
● Trine Dyrholm - Forhøret sæson 2

Årets mandlige birolle - tv-serie
● Afshin Firouzi - FREDLØS
● Anders Matthesen - Kamikaze
● Besir Zeciri - Fantomforhold
● David Dencik - Kastanjemanden
● Esben Dalgaard - Kastanjemanden

Årets kvindelige birolle - tv-serie
● Amalie Lindegaard - 33
● Danica Curcic - Forhøret sæson 2
● Emma Sehested Høeg - Limboland 2
● Fanny Leander Bornedal - Forhøret sæson 2
● Iben Dorner - Kastanjemanden

Årets scenograf
● Jette Lehmann - Pagten
● Sabine Hviid - Skyggen i mit øje
● Sabine Hviid & Helle Lygum Justesen - Venuseffekten
● Sabine Hviid & Kristina Kovacs - Den næstsidste
● Søren Schwarzberg - Margrete den første

Årets kostumedesigner
● Anne-Dorthe Eskildsen - Pagten
● Juan Bastias - Hvor kragerne vender
● Manon Rasmussen - Margrete den første
● Manon Rasmussen - Skyggen i mit øje
● Sascha Valbjørn - Venuseffekten

Årets sminkør
● AnnaCarin Lock - Margrete den første
● Christina Dahlin & Henrik Steen - Smagen af sult
● Christina Vestergård Prip - Venuseffekten
● Dennis Knudsen, Susanne Herredsbjerg Søbye & Morten Jacobsen - Pagten
● Elizabeth Bukkehave - Skyggen i mit øje

Årets sounddesigner
● Eddie Simonsen & Morten Green - Smagen af sult
● Edward Björner & Tormod Ringnes - Flugt
● Nino Jacobsen - Skyggen i mit øje
● Oskar Skriver & Bo Asdal - Ternet Ninja 2
● Rune Palving - Margrete den første

Årets score
● Christian Vinten - Ternet Ninja 2
● Jenny Rossander (Lydmor) - Venuseffekten
● Mike Sheridan - Hvor kragerne vender
● Uno Helmersson - Flugt
● Yasuaki Shimizu, Johan Carøe & Kwamie Liv - Miss Osaka

Årets originale sang
● 'Bad Boy' - Anders Matthesen. Komp.: KewanLiggerBeatetNormal - Ternet Ninja 2
● 'Hey Buster' - Joey Moe, Komp.: Kasper Holm Larsen, Mitch Hedin Hansen, Alex Stacy & Ingrid Andress - Buster
● 'Lullaby for Oluf' - Rebekka Karijord & Jon Ekstrand, Komp.: Jon Ekstrand & Rebekka Karijord - Margrete den første
● 'The Last Call' - Lydmor, Komp.: Jenny Rossander & Christian Schousboe Vium - Venuseffekten
● 'Traitors' - Martin Hedegaard / SAVEUS, Komp.: Martin Hedegaard / SAVEUS - Marco effekten

Årets visuelle effekter
● Birk Von Brockdorff & Gustav Pontoppidan - Den blå orkidé
● Jeppe Bingestam - Smagen af sult
● Martin Madsen - Marco effekten
● Nikolas D’Andrade, Sébastien Caudron & Mikael Windelin - Skyggen i mit øje
● Thomas Dyg - Margrete den første

Årets korte tv-serie
● 33 / Drive Studios, Hovedforfattere: Julie Rudbæk & Jesper Zuschlag, Producer: Maj-Britt Landin, Konceptuerende instr.: Julie Rudbæk & Jesper Zuschlag
● Forhøret sæson 2 / Miso Film, Hovedforfattere: Christoffer Boe & Anna Juul, Producere: Peter Bose & Jonas Allen, Konceptuerende instr.: Christoffer Boe
● FREDLØS / Strong Productions, Hovedforfattere: Babak Vakili & Malthe Jagd Miehe-Renard, Producer: Siri Bøge Dynesen, Konceptuerende instr.: Laurits Flensted-Jensen
● Kamikaze / Profile Pictures, Hovedforfatter: Johanne Algren, Producer: Ditte Milsted, Konceptuerende instr.: Kaspar Munk
● Nisser / Miso Film, Hovedforfatter: Stefan Jaworski, Producer: Elise H. Lund, Konceptuerende instr.: Roni Ezra

Årets kortfilm: Fiktion / Animation
● Amourteur / Adomeit Film, Producer: Jeppe Wowk, Instruktør: Sylvia Le Fanu, Manus: Mads Lind Knudsen & Sylvia Le Fanu
● BUFF COPS / Den Danske Filmskole, Producer: Jenny Mattesen, Instruktør og manus: Camilla Kaufmann
● Det er så yndigt / 18frames, Producer: Miki Schack, Instruktør: Svend Colding, Manus: Pernille Hyllegaard
● Inherent / Snowglobe, Producer: Anna Dammegaard Søllested, Instruktør og manus: Nicolai G. H. Johansen
● Vilde sind / Super16, Producere: Johannes Rothaus Nørregaard & Laura Valentiner-Bohse, Instruktør: Hannah Elbke, Manus: Henrik Binger & Hannah Elbke

Årets kortfilm: Dokumentar
● De pårørende / Bullitt Film, Producer: Vibeke Vogel, Instr.: Vibe Mogensen
● Desire / Den Danske Filmskole, Producer: Jenny Mattesen, Instr.: Anna Eline Friis-Rasmussen
● Forestillinger om min far / Don't Think Twice & New Tales, Producere: Selma Jusufbegović & Mette Mikkelsen, Instr.: Emil Nørgaard Munk
● Kraftenlos / Den Danske Filmskole, Producer: Asser Bo Paludan, Instr.: Søren Brydesen
● Til Gilbert fra mor / Mortensen Riis, Producer: Bo Mortensen, Instr.: Anne-Grethe Bjarup Riis

Årets engelsksprogede film
● Dune / Instr.: Denis Villeneuve, Distr.: SF Studios
● Nomadland / Instr.: Chloé Zhao, Distr.: The Walt Disney Company Nordic
● Promising Young Woman / Instr.: Emerald Fennell, Distr.: UIP
● Sound of Metal / Instr.: Darius Marder, Distr.: Camera Film
● The Father / Instr.: Florian Zeller, Distr.: Angel Films A/S
● The Power of the Dog / Instr.: Jane Campion, Distr.: Angel Films A/S - subdistributør for NETFLIX

Årets ikke-engelsksprogede film
● De uskyldige / Instr.: Eskil Vogt, Distr.: Camera Film
● Minari / Instr.: Lee Isaac Chung, Distr.: Scanbox Entertainment
● Quo Vadis, Aida? / Instr.: Jasmila Žbanić, Distr.: Angel Films A/S
● The Hand of God / Instr.: Paolo Sorrentino, Distr.: Angel Films A/S - subdistributør for NETFLIX
● Trøffeljægerne fra Piemonte / Instr.: Michael Dweck & Gregory Kershaw, Distr.: Camera Film


Link: https://www.filmakademiet.dk/


banner
Overskrift Højre Block
Trold (Netflix)
Rimini
Andor (Disney+)
Bardo: False Chr...
Loving Highsmith
The Menu
She Said
Krysantemum
Den Milde Smerte
Ferskenlunden i ...



KLOVN FOREVER tr...
Blade Runner 2: ...
"Fantastic Beast...
Avengers: Infini...
Rumkapslen fra "...
Suicide Squad ti...
Superfast: Nyt k...
Trailer: Mission...
Gina Rodriguez m...
Frozen 2 officie...