Overskrift konkurrence


Standard facebook

Seneste artikler
Nordisk Film Inv...
Cph:Dox. 18. – 2...
Oscar-Arrangemen...
Oscar 2020
Robert-Prisen 2020

Se alle artikler
Overskrift konkurrence

Terminator: Dark...
Terminator: Dark Fate billede

Den Lille Afskye...
Stephen King's D...


Vi anbefaler
Boligbasen.dk
Ligo.dk - en ven af huset

Artikel

Oscars® nomineringer 2020

13. januar 2020 af Jesper Rosenberg Antonsen Skriv en kommentar

Oscars® nomineringer 2020 billede

Her er årets nomineringer til Oscars®-uddelingen



Nominations for the 92nd Academy Awards

Performance by an actor in a leading role

Antonio Banderas in “Pain and Glory”
Leonardo DiCaprio in “Once upon a Time...in Hollywood”
Adam Driver in “Marriage Story”
Joaquin Phoenix in “Joker”
Jonathan Pryce in “The Two Popes”

Performance by an actor in a supporting role

Tom Hanks in “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins in “The Two Popes”
Al Pacino in “The Irishman”
Joe Pesci in “The Irishman”
Brad Pitt in “Once upon a Time...in Hollywood”

Performance by an actress in a leading role

Cynthia Erivo in “Harriet”
Scarlett Johansson in “Marriage Story”
Saoirse Ronan in “Little Women”
Charlize Theron in “Bombshell”
Renée Zellweger in “Judy”

Performance by an actress in a supporting role

Kathy Bates in “Richard Jewell”
Laura Dern in “Marriage Story”
Scarlett Johansson in “Jojo Rabbit”
Florence Pugh in “Little Women”
Margot Robbie in “Bombshell”

Best animated feature film of the year

“How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois, Bradford Lewis and Bonnie Arnold
“I Lost My Body” Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
“Klaus” Sergio Pablos, Jinko Gotoh and Marisa Román
“Missing Link” Chris Butler, Arianne Sutner and Travis Knight
“Toy Story 4” Josh Cooley, Mark Nielsen and Jonas Rivera

Achievement in cinematography

“The Irishman” Rodrigo Prieto
“Joker” Lawrence Sher
“The Lighthouse” Jarin Blaschke
“1917” Roger Deakins
“Once upon a Time...in Hollywood” Robert Richardson

Achievement in costume design

“The Irishman” Sandy Powell and Christopher Peterson
“Jojo Rabbit” Mayes C. Rubeo
“Joker” Mark Bridges
“Little Women” Jacqueline Durran
“Once upon a Time...in Hollywood” Arianne Phillips

Achievement in directing

“The Irishman” Martin Scorsese
“Joker” Todd Phillips
“1917” Sam Mendes
“Once upon a Time...in Hollywood” Quentin Tarantino
“Parasite” Bong Joon Ho

Best documentary feature

“American Factory” Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert
“The Cave” Feras Fayyad, Kirstine Barfod and Sigrid Dyekjær
“The Edge of Democracy” Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris and Tiago Pavan
“For Sama” Waad al-Kateab and Edward Watts
“Honeyland” Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska and Atanas Georgiev

Best documentary short subject

“In the Absence” Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)” Carol Dysinger and Elena Andreicheva
“Life Overtakes Me” John Haptas and Kristine Samuelson
“St. Louis Superman” Smriti Mundhra and Sami Khan
“Walk Run Cha-Cha” Laura Nix and Colette Sandstedt

Achievement in film editing

“Ford v Ferrari” Michael McCusker and Andrew Buckland
“The Irishman” Thelma Schoonmaker
“Jojo Rabbit” Tom Eagles
“Joker” Jeff Groth
“Parasite” Yang Jinmo

Best international feature film of the year

“Corpus Christi” Poland
“Honeyland” North Macedonia
“Les Misérables” France
“Pain and Glory” Spain
“Parasite” South Korea

Achievement in makeup and hairstyling

“Bombshell” Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker
“Joker” Nicki Ledermann and Kay Georgiou
“Judy” Jeremy Woodhead
“Maleficent: Mistress of Evil” Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White
“1917” Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

“Joker” Hildur Guðnadóttir
“Little Women” Alexandre Desplat
“Marriage Story” Randy Newman
“1917” Thomas Newman
“Star Wars: The Rise of Skywalker” John Williams

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

“I Can't Let You Throw Yourself Away” from “Toy Story 4”
Music and Lyric by Randy Newman
“(I'm Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
Music by Elton John; Lyric by Bernie Taupin
“I'm Standing With You” from “Breakthrough”
Music and Lyric by Diane Warren
“Into The Unknown” from “Frozen II”
Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“Stand Up” from “Harriet”
Music and Lyric by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo

Best motion picture of the year

“Ford v Ferrari” Peter Chernin, Jenno Topping and James Mangold, Producers
“The Irishman” Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal and Emma Tillinger Koskoff, Producers
“Jojo Rabbit” Carthew Neal and Taika Waititi, Producers
“Joker” Todd Phillips, Bradley Cooper and Emma Tillinger Koskoff, Producers
“Little Women” Amy Pascal, Producer
“Marriage Story” Noah Baumbach and David Heyman, Producers
“1917” Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren and Callum McDougall, Producers
“Once upon a Time...in Hollywood” David Heyman, Shannon McIntosh and Quentin Tarantino, Producers
“Parasite” Kwak Sin Ae and Bong Joon Ho, Producers

Achievement in production design

“The Irishman” Production Design: Bob Shaw; Set Decoration: Regina Graves
“Jojo Rabbit” Production Design: Ra Vincent; Set Decoration: Nora Sopková
“1917” Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Lee Sandales
“Once upon a Time...in Hollywood” Production Design: Barbara Ling; Set Decoration: Nancy Haigh
“Parasite” Production Design: Lee Ha Jun; Set Decoration: Cho Won Woo

Best animated short film

“Dcera (Daughter)” Daria Kashcheeva
“Hair Love” Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver
“Kitbull” Rosana Sullivan and Kathryn Hendrickson
“Memorable” Bruno Collet and Jean-François Le Corre
“Sister” Siqi Song

Best live action short film

“Brotherhood” Meryam Joobeur and Maria Gracia Turgeon
“Nefta Football Club” Yves Piat and Damien Megherbi
“The Neighbors' Window” Marshall Curry
“Saria” Bryan Buckley and Matt Lefebvre
“A Sister” Delphine Girard

Achievement in sound editing

“Ford v Ferrari” Donald Sylvester
“Joker” Alan Robert Murray
“1917” Oliver Tarney and Rachael Tate
“Once upon a Time...in Hollywood” Wylie Stateman
“Star Wars: The Rise of Skywalker” Matthew Wood and David Acord

Achievement in sound mixing

“Ad Astra” Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano
“Ford v Ferrari” Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow
“Joker” Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland
“1917” Mark Taylor and Stuart Wilson
“Once upon a Time...in Hollywood” Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano

Achievement in visual effects

“Avengers: Endgame” Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken and Dan Sudick
“The Irishman” Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser and Stephane Grabli
“The Lion King” Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Elliot Newman
“1917” Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy
“Star Wars: The Rise of Skywalker” Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach and Dominic Tuohy

Adapted screenplay

“The Irishman” Screenplay by Steven Zaillian
“Jojo Rabbit” Screenplay by Taika Waititi
“Joker” Written by Todd Phillips & Scott Silver
“Little Women” Written for the screen by Greta Gerwig
“The Two Popes” Written by Anthony McCarten

Original screenplay

“Knives Out” Written by Rian Johnson
“Marriage Story” Written by Noah Baumbach
“1917” Written by Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns
“Once upon a Time...in Hollywood” Written by Quentin Tarantino
“Parasite” Screenplay by Bong Joon Ho, Han Jin Won; Story by Bong Joon Ho



banner
Overskrift Højre Block
Valhalla
Zombieland: Doub...
First Love
Doctor Sleep
Love Child
En Splittet Familie
Le Mans '66
Critters Attack!
Bloodline
iHuman



KLOVN FOREVER tr...
Blade Runner 2: ...
"Fantastic Beast...
Avengers: Infini...
Rumkapslen fra "...
Suicide Squad ti...
Superfast: Nyt k...
Trailer: Mission...
Gina Rodriguez m...
Frozen 2 officie...