Overskrift konkurrence


Standard facebook

Seneste artikler
The World Of Han...
Ny Film Om Afdel...
Marvel-Amok: 22 ...
Cinema Made In I...
Interview Med Da...

Se alle artikler
Overskrift konkurrence

Happy Death Day 2 U
Happy Death Day 2 U billede

White Boy Rick
Sådan Træner Du ...


Vi anbefaler
Boligbasen.dk
Ligo.dk - en ven af huset

Artikel

ROBERT - nomineringer 2019

8. januar 2019 af Jesper Rosenberg Antonsen Skriv en kommentar

ROBERT - nomineringer 2019 billede

Danmarks Film Akademi er stolt af at kunne offentliggøre årets ROBERT-nomineringer. Der er lagt op til årets største filmfest, når Filmakademiet med vært Jan Gintberg i front for 35. gang uddeler ROBERT-priserne søndag d. 3. februar 2019.

Med i alt 27 spillefilm i kapløbet om de mange ROBERT-statuetter, vidner det om et filmår med alsidighed og kvalitet. Og på serie-fronten var 2018 endda endnu større, da kategorierne Årets tv-serie og Årets korte tv-serie havde dobbelt så mange mulige kandidater som året før. Så der er meget at fejre og hylde i dansk film og tv!

Årets danske spillefilm skal i år findes blandt Den skyldige, Ditte & Louise, Journal 64, Lykke-Per og The House That Jack Built, mens slaget om Årets børne- og ungdomsfilm står mellem Brakland, Landet af glas, Ternet Ninja, Vildheks og Vitello. Blandt de lange tv-produktioner står kampen som Årets tv-serie mellem Broen IIII, Herrens veje II, Kriger, Liberty og The Rain.

I kategorien Årets kvindelige hovedrolle på film har Ditte Hansen, Katrine Greis-Rosenthal, Louise Mieritz og Victoria Carmen Sonne opnået deres første nominering i denne kategori, hvorimod det er 5. gang for Paprika Steen. Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie står mellem Alba August (The Rain), Ann Eleonora Jørgensen (Herrens veje II), Danica Curcic (Kriger), Lene Maria Christensen (Friheden) og Sofia Helin (Broen IIII).

Det gør sig sjovt nok også gældende i kategorien Årets mandlige hovedrolle i film, hvor Baard Owe, Esben Smed, Matt Dillon og Rasmus Bjerg er debutanter til nominering i kategorien, mens Jakob Cedergren er nomineret for 4. gang. Baard Owe er således nomineret posthumt. Det er første gang i Filmakademiets historie, at en afdød skuespiller er blevet nomineret. Årets mandlige hovedrolle - tv-serie står mellem Carsten Bjørnlund (Liberty), Dar Salim (Kriger), Lars Mikkelsen (Herrens veje II), Lars Ranthe (Friheden) og Thure Lindhardt (Broen IIII).

Interessant er det ligeledes, at kategorien Årets instruktør afspejler spændvidden i dansk film. Således er Gustav Möller og Isabella Eklöf nomineret for deres respektive debutfilm, mens Bille August, Christoffer Boe og Lars von Trier alle tidligere har været nominerede og tillige hjemtaget prisen i denne kategori.

Blandt de nominerede til Årets originale manuskript er primært nye stemmer, og vinderen skal findes mellem Ditte Hansen og Louise Mieritz (Ditte & Louise), Gustav Möller og Emil Nygaard Albertsen (Den skyldige), Jakob Weis (Den tid på året), Johanne Algren og Isabella Eklöf (Holiday) og Lars von Trier (The House That Jack Built).

Årets lange dokumentarfilm skal findes mellem Bobbi Jene, Den nat vi faldt, Olegs krig, Skjold og Isabel og The Return, mens Enten Eller, Fantasi Fantasi, Hjemsøgelsen, Vidne og Vi lader billedet stå et øjeblik kandiderer i kategorien Årets Kortfilm: dokumentar.

Samtlige nominerede i alle kategorier, korte formater og udenlandske film kan ses på den fulde liste nedenfor.

Ligesom det har været Danmarks Film Akademis mere end 2500 medlemmer, der har stået for udvælgelsen af de nominerede, baseret på deres faglige tilknytning til branchen, så er det nu også dem, der skal stemme om de endelige vindere i samtlige kategorier.

Publikum har dog også noget at skulle have sagt – de kan fra denne uge afgive deres stemme til Blockbuster Publikumsprisen. Det foregår på https://blockbuster.dk/robertprisen

ROBERT PRISEN afholdes søndag d. 3. februar 2019 kl. 17:30 på Tivoli Hotel & Congress Center, og Blockbuster livestreamer hele prisuddelingen på https://blockbuster.dk/robertprisen

Årets danske spillefilm
● Den skyldige / Nordisk Film Spring, Producer: Lina Flint, Instr.: Gustav Möller
● Ditte & Louise / Nordisk Film Production A/S, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niclas Bendixen
● Journal 64 / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Christoffer Boe
● Lykke-Per / Nordisk Film Production A/S, Producere: Thomas Heinesen & Karin Trolle, Instr.: Bille August
● The House That Jack Built / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Lars von Trier

Årets børne- og ungdomsfilm
● Brakland / Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Martin Skovbjerg
● Landet af glas / Pilot Film ApS, Producere: Egil Dennerline, Marie Rønn & Jeppe Vig Find, Instr.: Marie Rønn & Jeppe Vig Find
● Ternet Ninja / A Film Production, Sudoku & Pop Up Production, Producere: Trine Heidegaard & Anders Mastrup, Instr.: Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen
● Vildheks / Good Company Films, Producere: Stinna Lassen & Anni Faurbye Fernandez, Instr.: Kaspar Munk
● Vitello / Ja Film A/S, Producer: Anders Berthelsen, Instr.: Dorte Bengtson

Årets instruktør
● Bille August / Lykke-Per
● Christoffer Boe / Journal 64
● Gustav Möller / Den skyldige
● Isabella Eklöf / Holiday
● Lars von Trier / The House That Jack Built

Årets originale manuskript
● Ditte Hansen & Louise Mieritz / Ditte & Louise
● Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen / Den skyldige
● Jakob Weis / Den tid på året
● Johanne Algren & Isabella Eklöf / Holiday
● Lars von Trier / The House That Jack Built

Årets adapterede manuskript
● Anders Matthesen / Ternet Ninja
● Bille August & Anders August / Lykke-Per
● Bo Hr. Hansen, Nikolaj Arcel & Mikkel Nørgaard / Journal 64
● Bo Hr. Hansen, Poul Berg & Kaspar Munk / Vildheks
● Kim Fupz Aakeson & Dorte Bengtson / Vitello

Årets mandlige hovedrolle
● Baard Owe / Christian IV - Den sidste rejse
● Esben Smed / Lykke-Per
● Jakob Cedergren / Den skyldige
● Matt Dillon / The House That Jack Built
● Rasmus Bjerg / Så længe jeg lever

Årets kvindelige hovedrolle
● Ditte Hansen / Ditte & Louise
● Katrine Greis-Rosenthal / Lykke-Per
● Louise Mieritz / Ditte & Louise
● Paprika Steen / Den tid på året
● Victoria Carmen Sonne / Holiday

Årets mandlige birolle
● Adam Brix / Ditte & Louise
● Anders W. Berthelsen / Ditte & Louise
● Benjamin Kitter / Lykke-Per
● Fares Fares / Journal 64
● Jacob Lohmann / Den tid på året

Årets kvindelige birolle
● Fanny Leander Bornedal / Journal 64
● Jessica Dinnage / Den skyldige
● Julie Christiansen / Lykke-Per
● Karen-Lise Mynster / Den tid på året
● Sofie Gråbøl / Den tid på året

Årets scenograf
● Jette Lehmann / Lykke-Per
● Josephine Farsø / Holiday
● Sabine Hviid / Vildheks
● Simone Grau Roney / The House That Jack Built
● Søren Gam / Ditte & Louise

Årets fotograf
● Dirk Brüel / Lykke-Per
● Jacob Møller / Journal 64
● Jasper J. Spanning / Den skyldige
● Manuel Alberto Claro / The House That Jack Built
● Nadim Carlsen / Holiday

Årets kostumier
● Charlotte Moe / Så længe jeg lever
● Manon Rasmussen / Lykke-Per
● Manon Rasmussen / The House That Jack Built
● Pernille Holm & Emilie Bøge Dresler / Journal 64
● Stine Gudmundsen-Holmgreen / Den tid på året

Årets sminkør
● Bjørg Serup / Så længe jeg lever
● Cecilie Do / Christian IV - Den sidste rejse
● Dennis Knudsen / The House That Jack Built
● Dennis Knudsen & Tina Helmark / Lykke-Per
● Sofie de Mylius / Ditte & Louise

Årets klipper
● Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Lykke-Per
● Carla Luffe / Den skyldige
● Molly Malene Stensgaard & Jacob Schulsinger / The House That Jack Built
● My Thordal & Janus Billeskov Jansen / Journal 64
● Olivia Neergaard-Holm / Holiday

Årets sounddesigner
● Kristian Selin Eidnes Andersen / The House That Jack Built
● Morten Green & Eddie Simonsen / Journal 64
● Niels Arild & Kim Dalum / Lykke-Per
● Oskar Skriver / Den skyldige
● Oskar Skriver & Bo Asdal / Ternet Ninja

Årets score
● Av Av Av / Brakland
● Flemming Nordkrog / Vildheks
● Jomi Massage / Ditte & Louise
● Kristian Selin Eidnes Andersen & Nicklas Schmidt / Julemandens datter
● Lorenz Dangel / Lykke-Per
● Mikkel Maltha & Anthony Lledo / Journal 64

Årets originale sang
● 'Skubber det sne' - Anders Matthesen, Komp.: Anders Matthesen & #KewanLiggerBeatetNormal / Ternet Ninja
● 'Sut min klit' - Nikoline, Komp.: Nikoline / Ditte & Louise
● 'Under solen' - Wafande, Søren Schou & Andreas Keilgaard, Komp.: Wafande, Søren Schou & Andreas Keilgaard / Iqbal & Den Indiske Juvel
● 'Vild' - Lydmor, Komp.: Jenny Rosander, Lasse Lyngbo, Mads Møller & Thor Nørgaard / Vildheks
● 'Vitello' - Peter Sommer, Jøden & DJ Static, Komp.: Peter Sommer, Jøden & DJ Static / Vitello

Årets visuelle effekter
● Jonas Ussing & Martin Madsen / Iqbal & Den Indiske Juvel
● Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / Lykke-Per
● Peter Hjorth / The House That Jack Built
● Simon Sandin, Christian Sjöstedt & Christina Jæger / Vildheks
● Toke Rude Trangbæk, Daniel French & Sammy Larsen / I Krig & Kærlighed

Årets kortfilm: Fiktion / Animation
● Dolphin / M&M Productions, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Lauritz Munch-Petersen
● Fugle / Nepenthe Film, Producer: Julie Hjorth, Instr.: Trine Nadia
● Maja / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Marijana Jankovic
● November / Super8, Producer: Iben Søtang Jacobsen, Instr.: Kasper Møller Jensen
● Næste stop / Meta Film, Producere: Johannes R. Nørregaard & Trin Hjortkjær Thomsen, Instr.: Daniel Kragh-Jacobsen

Årets kortfilm: Dokumentar
● Enten Eller / Den Danske Filmskole, Producere: Karen Kristensen & Anna Malmkjær, Instr.: Thora Lorentzen
● Fantasi Fantasi / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Kaspar Astrup Schröder
● Hjemsøgelsen / Norman Film, Producer: Christian Einshøj, Instr.: Christian Einshøj
● Vidne / Den Danske Filmskole, Producer: Zire Schucany, Instr.: Louise Leth
● Vi lader billedet stå et øjeblik / Made in Copenhagen ApS, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Esther Wellejus

Årets dokumentarfilm
● Bobbi Jene / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Elvira Lind
● Den nat vi faldt / Bullitt Film, Producer: Rikke Tambo Andersen, Instr.: Cille Hannibal
● Olegs krig / Final Cut for Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Simon Lereng Wilmont
● Skjold & Isabel / Wergeland Film, Producer: Emil Kramhøft Dinsen, Instr.: Emil Næsby Hansen
● The Return / Walenciak Film, Producer: Julie Friis Walenciak, Instr.: Malene Choi Jensen

Årets engelsksprogede film
● A Star is Born / Instr.: Bradley Cooper, Distr.: SF Studios
● Call Me By Your Name / Instr.: Luca Guadagnino, Distr.: United International Pictures
● The Florida Project / Instr.: Sean Baker, Distr.: Scanbox Entertainment
● The Shape of Water / Instr.: Guillermo del Toro, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S
● Three Billboards Outside Ebbing Missouri / Instr.: Martin McDonagh, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S

Årets ikke-engelsksprogede film
● Burning / Instr.: Lee Chang-dong, Distr.: Camera Film
● Cold War / Instr.: Pawel Pawlikowski, Distr.: Scanbox Entertainment
● Grænse / Instr.: Ali Abbasi, Distr.: Camera Film
● Roma / Instr.: Alfonso Cuarón, Distr.: Scanbox Entertainment
● Shoplifters / Instr.: Hirokazu Koreeda, Distr.: Filmbazar

Tv-serier

Årets korte tv-serie

● 30 / Drive Studios, Hovedforfattere: Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk, Producer: Mikkel Herforth, Konceptuerende instr.: Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk
● Doggystyle / DR Ung, Hovedforfatter: Anna Emma Haudal, Producer: Rikke Lassen, Konceptuerende instr.: Anna Emma Haudal
● En fremmed flytter ind / Made in Copenhagen ApS, Hovedforfattere: Krister Moltzen & Nicole N. Horanyi, Producer: Helle Faber, Konceptuerende instr.: Nicole N. Horanyi
● Theo & Den Magiske Talisman / DR Drama, Hovedforfattere: Trine Piil & Peter Gornstein, Producer: Nynne Selin Eidnes, Konceptuerende instr.: Peter Gornstein
● Vitello / Ja Film A/S, Hovedforfatter: Kim Fupz Aakeson, Producer: Anders Berthelsen, Konceptuerende instr.: Dorte Bengtson

Årets tv-serie
● Broen IIII / Nimbus Film & Filmlance, Hovedforfattere: Hans Rosenfeldt & Camilla Ahlgren, Producere: Bo Ehrhardt & Anders Landstrøm, Konceptuerende instr.: Henrik Georgsson
● Herrens veje II / DR Drama, Hovedforfatter: Adam Price, Producer: Camilla Hammerich, Konceptuerende instr.: Kaspar Munk
● Kriger / Miso Film, Hovedforfattere: Christoffer Boe & Simon Pasternak, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Konceptuerende instr.: Christoffer Boe
● Liberty / DR Drama, Hovedforfatter: Asger Leth, Producer: Karoline Leth, Konceptuerende instr.: Mikael Marcimain
● The Rain / Miso Film, Hovedforfatter: Jannik Tai Mosholt, Producer: Christian Potalivo, Konceptuerende instr.: Kenneth Kainz

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie
● Carsten Bjørnlund / Liberty
● Dar Salim / Kriger
● Lars Mikkelsen / Herrens veje II
● Lars Ranthe / Friheden
● Thure Lindhardt / Broen IIII

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie
● Alba August / The Rain
● Ann Eleonora Jørgensen / Herrens veje II
● Danica Curcic / Kriger
● Lene Maria Christensen / Friheden
● Sofia Helin / Broen IIII

Årets mandlige birolle - tv-serie
● Anton Hjejle / Liberty
● Elliott Crosset Hove / Broen IIII
● Jesper Groth / Klaphat
● Lars Ranthe / Kriger
● Simon Sears / Herrens veje II

Årets kvindelige birolle - tv-serie
● Asta Kamma August / Sygeplejeskolen
● Camilla Lau / Herrens veje II
● Fanny Louise Bernth / Herrens veje II
● Josephine Park / Doggystyle
● Sofie Gråbøl / Liberty

Publikumsprisen bliver præsenteret af Blockbuster

Blockbuster Publikumspris

● Brakland / Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Martin Skovbjerg
● Charmøren / Good Company Films, Producer: Stinna Lassen, Instr.: Milad Alami
● Christian IV - Den sidste rejse / Good Company Films, Producer: Claudia Saginario, Instr.: Kasper Kalle
● Den skyldige / Nordisk Film Spring, Producer: Lina Flint, Instr.: Gustav Möller
● Den tid på året / Nordisk Film Production A/S, Producer: Mikael Rieks, Instr.: Paprika Steen
● Ditte & Louise / Nordisk Film Production A/S, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niclas Bendixen
● Dobbeltspil / Creative Alliance, Producere: Malene Blenkov, Nikolaj Vibe Michelsen, Lars Knudsen & Dan Bekerman, Instr.: Per Fly
● Happy Ending / Happy Ending Film & TV ApS, Producer: Mie Andreasen, Instr.: Hella Joof
● Hodja fra Pjort / M&M Productions, Producere: Tivi Magnusson, Kim Magnusson & Anders Mastrup, Instr.: Karsten Kiilerich
● Holiday / Apparatur, Producer: David B. Sørensen, Instr.: Isabella Eklöf
● I Krig & Kærlighed / Fridthjof Film, Producer: Ronnie Fridthjof, Instr.: Kasper Torsting
● Iqbal & Den Indiske Juvel / Miso Film, Producere: Christian Potalivo & Mikael Olsen, Instr.: Oliver Zahle
● Journal 64 / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Christoffer Boe
● Julemandens datter / Deluca Film, Producere: Morten Rasmussen & David Østerbøg, Instr.: Christian Dyekjær
● Kærester / Tambo Film, Producer: Rikke Tambo Andersen, Instr.: Niels Holstein Kaa
● Lad de døde hvile / Pure Fiction, Producer: Jannick Raunow, Instr.: Sohail A. Hassan
● Landet af glas / Pilot Film ApS, Producere: Egil Dennerline, Marie Rønn & Jeppe Vig Find, Instr.: Marie Rønn & Jeppe Vig Find
● Lykke-Per / Nordisk Film Production A/S, Producere: Thomas Heinesen & Karin Trolle, Instr.: Bille August
● Månebrand / Dæmon Film, Producer: Max Christensen, Instr.: Kasper Juhl
● Sankt Bernhard Syndikatet / Meta Film, Producere: Emilie Lebech Kaae & Jakob Kirstein Høgel, Instr.: Mads Brügger
● Så længe jeg lever / Miso Film, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Instr.: Ole Bornedal
● Team Albert / Regner Grasten Filmproduktion A/S, Producer: Regner Grasten, Instr.: Frederik Meldal Nørgaard
● Ternet Ninja / A Film Production, Sudoku & Pop Up Production, Producere: Trine Heidegaard & Anders Mastrup, Instr.: Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen
● The House That Jack Built / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Lars von Trier
● Vildheks / Good Company Films, Producere: Stinna Lassen & Anni Faurbye Fernandez, Instr.: Kaspar Munk
● Vitello / Ja Film A/S, Producer: Anders Berthelsen, Instr.: Dorte Bengtson
● Wonderful Copenhagen / Tengberg Film, Producer: Jeppe Wowk, Instr.: Bo Tengberg

ROBERT NOMINERINGER 2019 LISTE FAKTA FILM
Lykke-Per 16 nomineringer
The House That Jack Built 12 nomineringer
Ditte & Louise 11 nomineringer
Journal 64 11 nomineringer
Den skyldige 9 nomineringer
Den tid på året 7 nomineringer
Holiday 7 nomineringer
Vildheks 7 nomineringer
Ternet Ninja 5 nomineringer
Så længe jeg lever 4 nomineringer
Vitello 4 nomineringer
Brakland 3 nomineringer
Christian IV - Den sidste rejse 3 nomineringer
Iqbal & Den Indiske Juvel 3 nomineringer
I Krig & Kærlighed 2 nomineringer
Julemandens datter 2 nomineringer
Landet af glas 2 nomineringer
Charmøren 1 nominering
Dobbeltspil 1 nominering
Happy Ending 1 nominering
Hodja fra Pjort 1 nominering
Kærester 1 nominering
Lad de døde hvile 1 nominering
Månebrand 1 nominering
Sankt Bernhard Syndikatet 1 nominering
Team Albert 1 nominering
Wonderful Copenhagen 1 nominering

ROBERT NOMINERINGER 2019 LISTE FAKTA TV-SERIER
Herrens veje II 6 nomineringer
Broen IIII 4 nomineringer
Kriger 4 nomineringer
Liberty 4 nomineringer
Doggystyle 2 nomineringer
Friheden 2 nomineringer
The Rain 2 nomineringer
30 1 nominering
En fremmed flytter ind 1 nominering
Klaphat 1 nominering
Sygeplejeskolen 1 nominering
Theo & Den Magiske Talisman 1 nominering
Vitello 1 nominering


Link: http://www.filmakademiet.dk


banner
Overskrift Højre Block
Tom Clancy's Jac...
YAO
Child's Play
Løvernes Konge
My Name is Lenny
Midsommar
Mid90s
I Krig
Billionaire Boys...
Smagen af Toscana



KLOVN FOREVER tr...
Blade Runner 2: ...
"Fantastic Beast...
Avengers: Infini...
Rumkapslen fra "...
Suicide Squad ti...
Superfast: Nyt k...
Trailer: Mission...
Gina Rodriguez m...
Frozen 2 officie...