Overskrift konkurrence


Standard facebook

Seneste artikler
Dansk Spillefilm...
Robertprisen 2021
Omfattende Udvid...
Bag Skyerne – Nå...
Robert-Nominerin...

Se alle artikler
Overskrift konkurrence

Far Til Fire & V...
Far Til Fire & Vikingerne billede

Dronninggambit


Vi anbefaler
Boligbasen.dk
Ligo.dk - en ven af huset

Artikel

Robert-nomineringer 2021

6. januar 2021 af Jesper Poulsen Skriv en kommentar

Robert-nomineringer 2021 billede

Så er årets Robert-nomineringer netop blevet offentliggjort. Om præcis en måned finder selve prisuddelingen sted i København. Spændende bliver det at se, hvem der løber med det danske svar på en Oscar.

ROBERT-NOMINERINGER 2021

ÅRETS DOKUMENTARFILM:
- 7 years of Lukas Graham / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: René Sascha Johannsen
- I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die / Paloma Productions, Producer: Julie Friis Walenciak, Instr.: Eva Marie Rødbro
- Kampen om Grønland / Copenhagen Film Company Kort & dok, Producer: Ulrik Gutkin, Instr.: Kenneth Sorento
- Muldvarpen - Undercover i Nordkorea / Piraya Film & Wingman Media, Producere: Bjarte Mørner Tveit & Peter Engel, Instr.: Mads Brügger
- Undertrykkelsens sang / Final Cut for Real, Producere: Signe Byrge Sørensen & Heidi Elise Christensen, Instr.: Marianne Hougen-Moraga & Estephan Wagner

ÅRETS BØRNE- & UNGDOMSFILM:
- Blokhavn / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph & Ulaa Salim, Instr.: Malthe Emil Kibsgaard, Sorena Sanjari & Troels Unneland, Manuskript: Troels Unneland & Sorena Sanjari
- Drømmebyggerne / First Lady Film, Producer: Nynne Selin Eidnes, Instr.: Kim Hagen Jensen, Manuskript: Søren Grinderslev Hansen
- En helt almindelig familie / Nordisk Film Production A/S, Producere: Matilda Appelin & René Ezra, Instr.: Malou Reymann, Manuskript: Malou Reymann
- Julemandens datter 2 - Jagten på Kong Vinters krystal / Deluca Film A/S, Producere: Morten Rasmussen & David C.H. Østerbøg, Instr.: Christian Dyekjær, Manuskript: Uffe Rørbæk & Lars T. Therkildsen
- Malous jul / Ja Film & Stella Fiction, Producer: Anders Berthelsen, Instr.: Claus Bjerre, Manuskript: Claus Bjerre & Frederik Nørgaard

ÅRETS TV-SERIE:
- Efterforskningen / Miso Film ApS, Hovedforfatter: Tobias Lindholm, Producere: Jonas Allen, Caroline Blanco, Peter Bose & René Ezra, Konceptuerende instr.: Tobias Lindholm
- Når støvet har lagt sig / DR Drama, Hovedforfattere: Dorte Warnøe Høgh og Ida Maria Rydén, Producer: Stinna Lassen, Konceptuerende instr.: Milad Alami
- Scandinavian Star / Nordisk Film Production & Danish Documentary, Hovedforfattere: Mikala Krogh, Lars Halskov & Nikolaj Scherfig, Producere: Sigrid Dyekjær & Thomas Heinesen, Konceptuerende instr.: Mikala Krogh
- Ulven kommer / DR Drama, Hovedforfatter: Maja Jul Larsen, Producer: Claudia Saginario, Konceptuerende instr.: Pernille Fischer Christensen
- Vilde vidunderlige Danmark / Mastiff, Hovedforfatter: Mark Jessen, Producer: Henrik Zachariassen, Konceptuerende instr.: Henrik Zachariassen

ÅRETS DANSKE SPILLEFILM:
- Druk / Zentropa, Producere: Sisse Graum Jørgensen & Kasper Dissing, Instr.: Thomas Vinterberg, Manuskript: Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm
- En helt almindelig familie / Nordisk Film Production A/S, Producere: Matilda Appelin & René Ezra, Instr.: Malou Reymann, Manuskript: Malou Reymann
- Retfærdighedens ryttere / Zentropa, Producere: Sisse Graum Jørgensen & Sidsel Hybschmann, Instr.: Anders Thomas Jensen, Manuskript: Anders Thomas Jensen
- Shorta / Toolbox Film, Producere: Morten Kaufmann & Signe Leick Jensen, Instr.: Anders Ølholm & Frederik Louis Hviid, Manuskript: Anders Ølholm & Frederik Louis Hviid
- Vores mand i Amerika / Nimbus Film, Producer: Jonas Frederiksen, Instr.: Christina Rosendahl, Manuskript: Kristian Bang Foss, Christina Rosendahl & Dunja Gry Jensen

ÅRETS MANDLIGE BIROLLE - TV-SERIE:
- Jens Jørn Spottag / Sygeplejeskolen III
- Joachim Fjelstrup / Julefeber
- Peter Frödin / Julefeber
- Peter Plaugborg / Ulven kommer
- Pilou Asbæk / Efterforskningen

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLE - TV-SERIE:
- Anette Støvelbæk / Sygeplejeskolen III
- Bodil Jørgensen / Julefeber
- Christine Albeck Børge / Ulven kommer
- Emma Sehested Høeg / Limboland
- Pernilla August / Efterforskningen

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLE - TV-SERIE:
- Andreas Jessen / ALFA
- Bjarne Henriksen / Ulven kommer
- Jesper Groth / Sygeplejeskolen III
- Lars Ranthe / Friheden II
- Søren Malling / Efterforskningen

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLE - TV-SERIE:
- Asta Kamma August / SEX
- Flora Ofelia Hofmann Lindahl / Ulven kommer
- Karen-Lise Mynster / Når støvet har lagt sig
- Laura Christensen / Efterforskningen
- Lene Maria Christensen / Friheden II

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLE:
- Lene Maria Christensen / Undtagelsen
- Maria Bonnevie / Druk
- Sidse Babett Knudsen / Kød & blod
- Sidse Babett Knudsen / Undtagelsen
- Özlem Saglanmak / Shorta

ÅRETS MANDLIGE BIROLLE:
- Elliott Crosset Hove / Kød & Blod
- Lars Brygmann / Retfærdighedens ryttere
- Lars Ranthe / Druk
- Magnus Millang / Druk
- Thomas Bo Larsen / Druk

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLE:
- Amanda Collin / Undtagelsen
- Andrea Heick Gadeberg / Retfærdighedens ryttere
- Bodil Jørgensen / De forbandede år
- Danica Curcic / Undtagelsen
- Trine Dyrholm / Erna i krig

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLE:
- Jacob Hauberg Lohmann / Shorta
- Mads Mikkelsen / Druk
- Mads Mikkelsen / Retfærdighedens ryttere
- Mikkel Boe Følsgaard / En helt almindelig familie
- Nikolaj Lie Kaas / Retfærdighedens ryttere

ÅRETS FOTOGRAF:
- Jacob Møller / Shorta
- Jonas Berlin / Muldvarpen - Undercover i Nordkorea
- Kasper Tuxen / Retfærdighedens ryttere
- Louise McLaughlin / Vores mand i Amerika
- Sturla Brandth Grøvlen / Druk

ÅRETS SCORE:
- Jens Bjørnkjær / 7 years of Lukas Graham
- Jeppe Kaas / Retfærdighedens ryttere
- Jonas Struck / Vores mand i Amerika
- Kristian Selin Eidnes Andersen / Drømmebyggerne
- Martin Dirkov / Shorta

ÅRETS SOUNDDESIGNER:
- Bo Asdal Andersen & Hans Christian Arnt Torp / I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die
- Eddie Simonsen / Retfærdighedens ryttere
- Jan Schermer & Hans Møller / Druk
- Morten Green / Shorta
- Peter Albrechtsen / Vores mand i Amerika

ÅRETS KORTFILM: DOKUMENTAR:
- Barnepigerne / COES Film, Producere: Cæcilie Østerby Sørensen & Line Hvidtfeldt, Instr.: Signe Barvild Stæhr
- Dengang Danmark lukkede ned / Don't Think Twice Film, Producer: Mariella Harpelunde Jensen, Instr.: Emil Nørgaard Munk
- De skygger vi arver / Copenhagen Film Company Kort og Dok, Producer: Ulrik Gutkin, Instr.: Susanne Kovács
- Livet mens vi dør / Klassefilm Aps, Producer: Lise Saxtrup, Instr.: Christine Albeck Børge
- Tove i stykker / Toolbox Film, Producer: Signe Leick Jensen, Instr.: Sami Saif & Peter Lopes Andersson

ÅRETS IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM:
- Portræt af en kvinde i flammer / Instr.: Céline Sciamma, Distr.: Camera Film
- Søstrene Gusmãos usynlige liv / Instr.: Karim Aïnouz, Distr.: Camera Film
- The Farewell / Instr.: Lulu Wang, Distr.: Angel Films A/S
- Til Sama / Instr.: Waad Al-Kateab, Distr.: Øst for Paradis
- Weathering With You / Instr.: Makoto Shinkai, Distr.: Camera Film

ÅRETS ENGELSKSPROGEDE FILM:
- 1917 / Instr.: Sam Mendes, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S
- A Hidden Life / Instr.: Terrence Malick, Distr.: SF Studios
- Little Women / Instr.: Greta Gerwig, Distr.: SF Studios
- MANK / Instr.: David Fincher, Distr.: Angel Films A/S - subdistributør for NETFLIX
- The Lighthouse / Instr.: Robert Eggers, Distr.: United International Pictures

ÅRETS KORTE TV-SERIE:
- 32 / Drive Studios, Hovedforfattere: Julie Rudbæk & Jesper Zuschlag, Producer: Maj-Britt Landin, Konceptuerende instr.: Julie Rubæk & Jesper Zuschlag
- Cold Hawaii / new creations, Hovedforfattere: Aske Bang & Allan Hyde, Producer: Julie Lind-Holm, Konceptuerende instr.: Aske Bang & Allan Hyde
- Julefeber / DR Drama, Hovedforfatter: Rune Schjøtt-Wieth, Producere: Rikke Tørholm Kofoed & Caroline Schlüter Bingestam, Konceptuerende instr.: Natasha Arthy
- Noget om Emma / Drive Studios, Hovedforfatter: Christian Bengtson, Producer: Anders Berg, Konceptuerende instr.: Mads Mengel
- SEX / Profile Pictures, Hovedforfatter: Clara Mendes, Producer: Marta Mleczek, Konceptuerende instr.: Amalie Næsby Fick

ÅRETS KOSTUMEDESIGNER:
- Anne-Dorthe Eskildsen / De forbandede år
- Camilla Nordbjerg / En helt almindelig familie
- Edit Szűcs / Vores mand i Amerika
- Emilie Bøge Dresler / Kød & Blod
- Vibe Knoblauch Hededam / Retfærdighedens ryttere

ÅRETS SMINKØR:
- Anne Cathrine Sauerberg & Jasmine Schmit / Erna i krig
- Henrik Steen / Shorta
- Henrik Steen & Thomas Foldberg / En helt almindelig familie
- Louise Hauberg Lohmann / Retfærdighedens ryttere
- Szandra Gerő / Vores mand i Amerika

ÅRETS ORIGINALE MANUSKRIPT:
- Anders Thomas Jensen / Retfærdighedens ryttere
- Anders Ølholm & Frederik Louis Hviid / Shorta
- Ingeborg Topsøe / Kød & Blod
- Malou Reymann / En helt almindelig familie
- Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / Druk

ÅRETS INSTRUKTØR:
- Anders Thomas Jensen / Retfærdighedens ryttere
- Christina Rosendahl / Vores mand i Amerika
- Jeanette Nordahl / Kød & Blod
- Malou Reymann / En helt almindelig familie
- Thomas Vinterberg / Druk

ÅRETS VISUELLE EFFEKTER:
- Colin Journèe / Erna i krig
- Hummer Højmark & Peter Hjorth / Retfærdighedens ryttere
- Jonas Drehn & Jan Tvilling / Shorta
- Martin Madsen / Julemandens datter 2 - Jagten på Kong Vinters krystal
- Peter Hjorth / De forbandede år

ÅRETS KLIPPER:
- Anders Albjerg Kristiansen / Shorta
- Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Druk
- Ida Bregninge / En helt almindelig familie
- Janus Billeskov Jansen & Olivier Bugge Coutté / Vores mand i Amerika
- Nicolaj Monberg & Anders Albjerg Kristiansen / Retfærdighedens ryttere

ÅRETS SCENOGRAF:
- Gustav Pontoppidan / Shorta
- Jette Lehmann / Erna i krig
- Nikolaj Danielsen / Retfærdighedens ryttere
- Rie Lykke / Vores mand i Amerika
- Sabine Hviid / Druk
- Sabine Hviid & Kristina Kovacs / En helt almindelig familie

ÅRETS ORIGINALE SANG:
- 'Blokhavn' - Gigis, Komp: Kewan / Blokhavn
- 'Dage uden dig' - Alberte Winding, Komp: Alberte Winding & Kristian Selin Eidnes Andersen / Drømmebyggerne
- 'Hver for sig' - Alma Agger, Komp: Rasmus Bille Bahncke, Nicklas Schmidt, Kristian Selin Eidnes Andersen / Julemandens datter 2 - Jagten på Kong Vinters krystal
- 'Hvis ikke nu – så hvornår?' - Lis Sørensen, Komp: Lis Sørensen, Elisabeth Gjerluff Nielsen og Sylvester Willy Sivertsen / Madklubben
- 'Louise' - Theis Tequila, Komp: Jacob Groth & Søren Kragh-Jacobsen / Lille sommerfugl

ÅRETS KORTFILM: FIKTION / ANIMATION (offentliggjort til OFF):
- Bleed / Super16 & Firebrand Productions, Producer: Caroline Steenberg Dam, Instruktør: Hannah Elbke, Manus: Henrik Binger‍
- Hvor træerne blokerer for lyset / The Animation Workshop, Producer: Michelle Ann Nardone, Instruktør og manus: Jennifer Alice Wright‍
- Kaldet / Nordisk Film Production A/S, Producere: Trin Hjortkjær Thomsen & Laura Frederikke Kragholm, Instruktør og manus: Christian Bengtson‍
- Pinkies begravelse / Super16 & MOTOR, Producer: Theis Nørgaard, Instruktør: Simon Mortensen, Manus: Malthe Jagd Miehe-Renard & Simon Mortensen‍
- Uden at blinke / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph & Laura Sofie Frederikke Pedersen, Instruktør: Katrine Brocks, Manus: Marianne Lentz


Link: https://www.robertprisen.dk/vinder/vindere-nominerede-kandidater






banner
Overskrift Højre Block
Emma
Cherry
A son
Coming 2 America
Raya Og Den Sids...
Crash Landing On...
Locked Down (HBO...
Star Trek: Picar...
C. B. Strike: Le...
The Dig



KLOVN FOREVER tr...
Blade Runner 2: ...
"Fantastic Beast...
Avengers: Infini...
Rumkapslen fra "...
Suicide Squad ti...
Superfast: Nyt k...
Trailer: Mission...
Gina Rodriguez m...
Frozen 2 officie...