Overskrift konkurrence


Standard facebook Følg os på instagram

Seneste artikler
Franske Film Man...
Støt Cinemaonline
Cinema Made In I...
Dokumentarfilmfe...
Oscar 2023

Se alle artikler
Overskrift konkurrence

Bastarden
Bastarden billede



Vi anbefaler
Boligbasen.dk
Ligo.dk - en ven af huset

Artikel

Robert nomineringer 2023

6. januar 2023 af Jesper Rosenberg Antonsen Skriv en kommentar

Robert nomineringer 2023 billede

FilmAkademiet offentliggør Robert-nomineringerne før årets store prisuddeling lørdag den 4. februar 2023

Udbuddet af danske film i 2022 var større end i mange år, så der er ekstra meget at fejre, når Robert Prisen skal uddeles 4. februar 2023 på Tivoli Hotel. Til trods for at filmåret startede med nedlukninger i biograferne, fik ekstraordinært mange danske film premiere i 2022 og kvaliteten, diversiteten og filmglæden boblede frem igen. Når FilmAkademiet med Frederik Cilius i værtsrollen uddeler årets Robert-priser, er det et dansk filmår med kvalitet og alsidighed, der skal fejres og hyldes.

Den grafisk markante Robert-statuette er nok lille af format, men den vejer tungt i form og betydning for alle film- og tv-professionelle herhjemme. Det er nemlig deres 2600 kollegaer i FilmAkademiet, der nominerer og vælger modtagerne af den prestigefulde pris, der i år skal uddeles for 39. gang. I dag offentliggøres de nominerede til de i alt 29 priskategorier.

Årets danske spillefilm skal i år findes mellem ’Du som er i himlen’, ‘Holy Spider’, ‘Krysantemum’, ‘Rose’, ‘Speak No Evil’ og ‘Vanskabte land’. Stærke kvindehistorier, at spejle sig i fremmede lande og seriemordere, er nogle af de temaer som årets produktioner byder på. Årets tv-serie viser en lignende spredning, når nutidsdramaer som ‘Borgen – Riget, magten og æren’, ‘Dag og nat’ og ‘Riget Exodus’ dyster mod historiske serier som ‘Carmen Curlers’ og ‘Drømmeren – Karen Blixen bliver til’.

Årets lange dokumentarfilm bliver én af så forskellige titler som ‘Et hus af splinter’, ‘Into the Ice’, ‘Mr. Graversen’, ‘Siunissaq – Det sidste menneske’ og ‘The Lost Leonardo’. Film, som repræsenterer mennesker med svære historier, hemmeligheder, drømme og ønsker om et helt andet liv.

Årets børne- og ungdomsfilm skal findes blandt ‘Intet’, ‘Julemandens datter 3 – den magiske tidsmaskine’, ‘Lille Allan – den menneskelige antenne’, ‘Mugge og hans mærkelige hjerne’, ‘Robotbror’ og ‘Smuk’.

Kategorierne for Årets lange film og tv-serier står dog langt fra alene i Robert-sammenhæng, for FilmAkademiet sætter netop spot på hele branchens ypperligste faglige præstationer i 2022 indenfor hele 29 kategorier (se fuld liste nedenfor).

I kategorien Årets kvindelige hovedrolle i film kan Josephine Park (‘Natten har øjne’), Sidsel Siem Koch (‘Speak No Evil’) og Zar Amir Ebrahimi (‘Holy Spider’) bryste sig af deres første nomineringer, mens både Flora Ofelia Hofmann Lindahl (‘Du som er i himlen’), Sofie Gråbøl (‘Rose’) og Vic Carmen Sonne (‘Vanskabte land’) har været nomineret i denne kategori før.

Også i kategorien Årets mandlige hovedrolle i film finder vi fire debutanter, idet Mehdi Bajestani (‘Holy Spider’), Morten Burian (‘Speak No Evil’), Morten Hee Andersen (‘Krysantemum’) og Ole Sørensen (‘Resten af livet’) ikke tidligere har været nomineret i denne kategori. De skal kæmpe om Robert-statuetten med Anders W. Berthelsen (‘Bamse’) og Elliot Crosset Hove (‘Vanskabte land’).

Josephine Park (‘Skruk’) og Marie Rossing (‘Kamikaze’) har begge tidligere været Robert-nominerede i kategorien Årets kvindelige hovedrolle i en tv-serie. De er oppe imod Robert-debutant Diêm Camille (‘Bad Bitch’), samt Bodil Jørgensen (‘Riget Exodus’) og Sidse Babett Knudsen (‘Borgen – Riget, magten og æren’), der ikke er Robert-debutanter – men dog aldrig tidligere har været nomineret i denne kategori.

I kategorien Årets mandlige hovedrolle i en tv-serie ender årets Robert-statuette hos enten en førstegangsnomineret, som Frederik Cillius (‘Orkesteret’), Mikael Persbrandt (‘Riget Exodus’) og Nicolai Jørgensen (‘Doggystyle sæson 3’) eller hos én af de tidligere vindere Mikkel Boe Følsgaard (‘Borgen – Riget, magten og æren’) eller Morten Hee Andersen (‘Carmen Curlers’).

Samtlige nominerede kan ses på den fulde liste nedenfor. Listen inkluderer også korte formater og udenlandske film.

Ligesom det har været FilmAkademiets over 2600 medlemmer, der har stået for udvælgelsen af de nominerede, baseret på deres faglige tilknytning til branchen, er det nu også dem, der skal stemme om de endelige prismodtagere i samtlige kategorier.

Årets Robert Prisen afholdes lørdag d. 4. februar 2023 fra kl. 16:30 på Tivoli Hotel.

ROBERT NOMINERINGER 2023:

Årets danske spillefilm

Du som er i himlen / MOTOR, Producere: Lise Orheim Stender & Jesper Morthorst, Instr.: Tea Lindeburg, Manuskript: Tea Lindeburg
Holy Spider / Profile Pictures, Producere: Jacob Jarek & Sol Bondy, Instr.: Ali Abbasi, Manuskript: Ali Abbasi & Afshin Kamran Bahrami
Krysantemum / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Christian Bengtson, Manuskript: Christian Bengtson
Rose / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niels Arden Oplev, Manuskript: Niels Arden Oplev
Speak No Evil / Profile Pictures, Producer: Jacob Jarek, Instr.: Christian Tafdrup, Manuskript: Christian Tafdrup & Mads Tafdrup
Vanskabte land / Snowglobe, Producere: Katrin Pors, Eva Jakobsen & Mikkel Jersin, Instr.: Hlynur Pálmason, Manuskript: Hlynur Pálmason

Årets børne- og ungdomsfilm

Intet / Film&Lydholm & Komplizen Film, Producer: Thomas Lydholm, Instr.: Trine Piil & Seamus McNally, Manuskript: Trine Piil
Julemandens datter 3 - Den magiske tidsmaskine / Deluca Film, Producer: Morten Rasmussen, Instr.: Christian Dyekjær, Manuskript: Erik Peitersen
Lille Allan - Den menneskelige antenne / Nordisk Film Production & Wil Film, Producere: Thomas Heinesen & Trine Heidegaard, Instr.: Amalie Næsby Fick, Manuskript: Amalie Næsby Fick & Thomas Porsager
Mugge og hans mærkelige hjerne / New Creations & Zentropa Entertainments, Producere: Julie Lind-Holm & Jonas Bagger, Instr.: Mikael Wulff & Anders Morgenthaler, Manuskript: Mikael Wulff & Pernille Bønløkke Toustrup
Robotbror / Nimbus Film, Producer: Jasmine Hermann Naghizadeh, Instr.: Frederik Nørgaard, Manuskript: Frederik Nørgaard
Smuk / SF Studios Production ApS, Producer: Marcella Dichmann, Instr.: Tilde Harkamp, Manuskript: Line Mørkeby

Årets instruktør

Ali Abbasi / Holy Spider
Christian Tafdrup / Speak No Evil
Frelle Petersen / Resten af livet
Hlynur Pálmason / Vanskabte land
Niels Arden Oplev / Rose
Tea Lindeburg / Du som er i himlen

Årets originale manuskript

Ali Abbasi & Afshin Kamran Bahrami / Holy Spider
Christian Bengtson / Krysantemum
Christian Tafdrup & Mads Tafdrup / Speak No Evil
Frelle Petersen / Resten af livet
Hlynur Pálmason / Vanskabte land
Niels Arden Oplev / Rose

Årets adapterede manuskript

Amalie Næsby Fick & Thomas Porsager / Lille Allan - Den menneskelige antenne
Frederik Nørgaard / Robotbror
Maren Louise Käehne & Annette K Olesen / Ingen kender dagen
Mikael Wulff & Pernille Bønløkke Toustrup / Mugge og hans mærkelige hjerne
Tea Lindeburg / Du som er i himlen
Trine Piil / Intet

Årets kvindelige hovedrolle

Flora Ofelia Hofmann Lindahl / Du som er i himlen
Josephine Park / Natten har øjne
Sidsel Siem Koch / Speak No Evil
Sofie Gråbøl / Rose
Vic Carmen Sonne / Vanskabte land
Zar Amir Ebrahimi / Holy Spider

Årets mandlige hovedrolle

Anders W. Berthelsen / Bamse
Elliott Crosset Hove / Vanskabte land
Mehdi Bajestani / Holy Spider
Morten Burian / Speak No Evil
Morten Hee Andersen / Krysantemum
Ole Sørensen / Resten af livet

Årets kvindelige birolle

Alice Rahimi / Holy Spider
Christine Albeck Børge / Ønskebarn
Forouzan Jamshidnejad / Holy Spider
Ida Cæcilie Rasmussen / Du som er i himlen
Johanne Louise Schmidt / Bamse
Lene Maria Christensen / Rose

Årets mandlige birolle

Arash Ashtiani / Holy Spider
David Dencik / Natten har øjne
Fedja van Huêt / Speak No Evil
Henrik Birch / Bamse
Henrik Birch / Krysantemum
Jacob Lohmann / Vanskabte land

Årets scenograf

Heidi Plugge / Bamse
Jesper Clausen / Du som er i himlen
Josefine Else Larsen / Krysantemum
Knirke Madelung / Rose
Lina Nordqvist / Holy Spider
Sabine Hviid / Speak No Evil

Årets fotograf

David Bauer / Krysantemum
Jørgen Johansson / Bamse
Marcel Zyskind / Du som er i himlen
Maria von Hausswolff / Vanskabte land
Nadim Carlsen / Holy Spider
Sine Vadstrup Brooker / Ønskebarn

Årets kostumedesigner

Grith Holm Deleuran / De forbandede år 2
Hanadi Khurma / Holy Spider
Manon Rasmussen / Bamse
Nina Grønlund / Du som er i himlen
Nina Grønlund / Vanskabte land
Rebecca Richmond / Resten af livet

Årets sminkør

Anita Anderson & Morten Jacobsen / Bamse
Christina Dahlin / Du som er i himlen
Farah Jadaane / Holy Spider
Katrine Tersgov / Vanskabte land
Robert Stouthamer / Speak No Evil
Tina Helmark & Charlotte Hertz / Hvidstengruppen - De efterladte

Årets klipper

Anne Østerud & Lars Therkelsen / Rose
Julius Krebs Damsbo / Vanskabte land
Martin Schade / Bamse
Nicolaj Monberg / Speak No Evil
Olivia Neergaard-Holm / Holy Spider
Åsa Mossberg / Du som er i himlen

Årets sounddesigner

Andreas Sandborg / Krysantemum
Kristian Selin Eidnes Andersen / Bamse
Marco Vermaas / Speak No Evil
Peter Albrechtsen / Du som er i himlen
Peter Albrechtsen & Heikki Kossi / Et hus af splinter
Rasmus Winther Jensen / Holy Spider

Årets score

Ida Duelund & Maria Jagd / Ønskebarn
Johan Carøe / Natten har øjne
Kaspar Kaae / Krysantemum
Martin Dirkov / Holy Spider
Sune "Køter" Kølster / Speak No Evil
Uno Helmersson / Et hus af splinter

Årets originale sang

'All The Things We Do' - Mads Langer, Komp.: Mads Langer, Sune Rose Wagner & Grace Tither / Lykkelige omstændigheder
'En drømmer mere' - Annika Aakjær, Komp.: Annika Aakjær & Aske Bode / Esthers orkester
'Mig der kalder' - Fyr og Flamme, Komp.: Laurits Emanuel / Lille Allan - Den menneskelige antenne

Årets visuelle effekter

Alexander Schepelern / Krysantemum
Esben Syberg / Du som er i himlen
Jonas Ussing, Stine Sørensen & Dagmara Kaczmarek / Julemandens datter 3 - Den magiske tidsmaskine
Martin Madsen / Hvidstengruppen - De efterladte
Peter Hjorth / Holy Spider
Peter Hjorth & Hummer Højmark / De forbandede år 2

Årets dokumentarfilm

Et hus af splinter / Final Cut For Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Simon Lereng Wilmont
Into the Ice / Hansen & Pedersen, Producer: Malene Flindt Pedersen, Instr.: Lars Henrik Ostenfeld
Mr. Graversen / Made in Copenhagen, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Michael Graversen
Siunissaq - Det sidste menneske / Tambo Film & Kran Film, Producere: Rikke Tambo Andersen & Rie Hougaard, Instr.: Ivalo Frank
The Lost Leonardo / Elk Film, Producer: Andreas Dalsgaard & Christoph Jörg, Instr.: Andreas Koefoed

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

Katastrofer / Den Danske Filmskole, Producer: Asser Bo Paludan, Instr.: Tone Ottilie
Nest / Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Hlynur Pálmason
Hungud / Beofilm, Producere: Maria Møller Christoffersen & Penelope Bjerregaard, Instr.: Sara Hjort Ditlevsen
Middagen / Juel Film & Nordisk Film Production, Producer: Ditte Juel, Instr.: Marco Lawson
Det ottende sakramente / Tall and Small & Hyæne Film, Producere: Asta Stuhr & Julie Carla Mortensen, Instr.: Jahfar Muataz

Årets kortfilm: Dokumentar

En film der måske handler om fremtiden / Den Danske Filmskole, Producer: Mads-August Hertz, Instr.: Josefine Exner
Ghosts of Moria / Graversen Film, Producer: Michael Graversen, Instr.: Michael Graversen & Florian Elabdi
Organiseret vildskab / Hansen & Pedersen, Producer: Malene Flindt Pedersen, Instr.: Phie Ambo
Under havet / New Tales, Producer: Mette Mikkelsen, Instr.: Jannik Splidsboel
Vores børnehjem / Plus Pictures, Producer: Mette Mailand, Instr.: Ulla Søe

Årets engelsksprogede film

Belfast / Instr.: Kenneth Branagh, Distr.: United International Pictures
Licorice Pizza / Instr.: Paul Thomas Anderson, Distr.: SF Studios
Moonage Daydream / Instr.: Brett Morgen, Distr. United International Pictures
The Lost Daughter / Instr.: Maggie Gyllenhaal, Distr.: SF Studios
Triangle of Sadness / Instr.: Ruben Östlund, Distr.: SF Studios

Årets ikke-engelsksprogede film

Beautiful Beings / Instr.: Guðmundur Arnar Guðmundsson, Distr.: REEL Pictures
Decision to Leave / Instr.: Park Chan-wook, Distr.: Camera Film
Drive My Car / Instr.: Ryûsuke Hamaguchi, Distr.: Camera Film
Rimini / Instr.: Ulrich Seidl, Distr.: Øst for Paradis
Verdens værste menneske / Instr.: Joachim Trier, Distr.: Camera Film

Årets korte tv-serie

Bad Bitch / DR UNG, Hovedforfattere: Diêm Camille & Asger Kjær, Producer: Nadja Nørgaard Kristensen, Konceptuerende instr.: Patricia Bbaale Bandak
Doggystyle sæson 3 / DR Drama, Hovedforfatter: Anna Emma Haudal, Producer: Rikke Sasja Lassen, Konceptuerende instr.: Anna Emma Haudal
Klovn - Senfølger, sæson 9 / Nutmeg Productions ApS, Hovedforfattere: Casper Christensen & Frank Hvam, Producere: Barbara Crone & Jesper Zartov, Konceptuerende instr.: Mikkel Nørgaard & Casper Christensen
Orkestret / SAM Productions, Hovedforfatter: Mikkel Munch-Fals, Producer: Sara Namer & Johannes Rothaus Nørregaard, Konceptuerende instr.: Mikkel Munch-Fals
Skruk / Apple Tree Productions, Hovedforfattere: Amalie Næsby Fick & Nikolaj Feifer, Producer: Dorthe Riis Lauridsen, Konceptuerende instr.: Amalie Næsby Fick & Nikolaj Feifer

Årets tv-serie

Borgen - Riget, magten og æren / SAM Productions ApS, Hovedforfatter: Adam Price, Producer: Stine Meldgaard Madsen, Konceptuerende instr.: Per Fly
Carmen Curlers / DR Drama, Hovedforfatter: Mette Heeno, Producer: Stinna Lassen, Konceptuerende instr.: Natasha Arthy
Dag & nat / Creative Alliance, Hovedforfatter: Lone Scherfig, Producer: Malene Blenkov, Konceptuerende instr.: Søren Balle
Drømmeren - Karen Blixen bliver til / Zentropa, Hovedforfatter: Dunja Gry, Producere: Karoline Leth, Marie Cecilie Gade & Charlotte Hjordt, Konceptuerende instr.: Jeanette Nordahl
Riget Exodus / Zentropa, Hovedforfattere: Lars von Trier & Niels Vørsel, Producer: Louise Vesth, Konceptuerende instr.: Lars von Trier

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

Bodil Jørgensen / Riget Exodus
Diêm Camille / Bad Bitch
Josephine Park / Skruk
Maria Rossing / Carmen Curlers
Sidse Babett Knudsen / Borgen - Riget, magten og æren

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

Frederik Cilius / Orkestret
Mikael Persbrandt / Riget Exodus
Mikkel Boe Følsgaard / Borgen - Riget, magten og æren
Morten Hee Andersen / Carmen Curlers
Nicolai Jørgensen / Doggystyle sæson 3

Årets kvindelige birolle - tv-serie

Birgitte Hjort Sørensen / Borgen - Riget, magten og æren
Emma Sehested Høeg / Orkestret
Fanny Leander Bornedal / Carmen Curlers
Rosalinde Mynster / Carmen Curlers
Tuva Novotny / Riget Exodus

Årets mandlige birolle - tv-serie

Afshin Firouzi / Dag & nat
Caspar Phillipson / Orkestret
Lars Mikkelsen / Riget Exodus
Lars Ranthe / Carmen Curlers
Nicolai Jørgensen / Carmen Curlers


Link: https://www.filmakademiet.dk/


banner
Overskrift Højre Block
Beautiful Disast...
Saw X
The Creator
Madeleines Paris
Love Life
Dungeons & Drago...
The Northman (Sk...
The Expendables 4
Dumb Money
Starstruck Sæson...



KLOVN FOREVER tr...
Blade Runner 2: ...
"Fantastic Beast...
Avengers: Infini...
Rumkapslen fra "...
Suicide Squad ti...
Superfast: Nyt k...
Trailer: Mission...
Gina Rodriguez m...
Frozen 2 officie...